NÓRSKO  
next >

Dátum: 24.06.- 09.07.2005, Účastníci: Lebe, Majo, Maroš

Základné informácie

 

Oficiálny názov štátu: Kingdom of Norway
Rozloha: 324,220 km2
Počet obyvateľov: 4.54 mil. 
Mena: 1 NOK = 100 Øre = cca 5 SKK


Slovenský konzulát:

Embassy of the Slovak Republic,
Thomas Heftyes gate 24, 

N -0244 Oslo, 

Nórsko (Norway)
tel.: 0047/2204 9470, 2255 6043, 

fax: 0047/2204 9474, 

e-mail: slovakr@online.no


Elektrické napätie: 230V, 50 Hz

Časový posun: GMT/UTC +1 hodina

 

Uvedené informácie boli prebraté z

http://www.lonelyplanet.com/ 

http://www.info-tour.info/norsko/

 

 

Úvod

     Pred niekoľkými mesiacmi, niekedy behom zimy, sme v podniku u Hardyho konečne stanovili miesto tohtoročnej dovolenky - Nórsko. O niekoľko týždňov nato, sa stanovil aj presný dátum - 24.06 - 10.07. - teda kompromis medzi zažitím polárneho dňa a letným počasím. Predbežné odhady ceny na osobu sa pohybovali od 15 do 20 tisíc Sk. Bol to krutý omyl. Len výbava na cestu vyšla viac. Niežeby sa bez nej nedalo zaobísť, ale veci ako goratexové boty resp.bundy a ďalšie drobnosti sa nám zdali dôležité hlavne z hľadiska pohodlnosti. V mojej výbave ešte pribudla databanka a nový statív, v tej Lebeho pre zmenu nová D70 a brašna. Rekordná je bezpochyby rýchlosť s akou sa dokázal pre takú investíciu rozhodnúť - 2 hodiny. Vzhľadom na jeho priemernú dĺžku rozhodovania pri všetkých predošlých kúpach je tento čas nanajvýš prekvapujúci.

     K vlaňajšej zostave napriek snahám nepribudol nik. Pár adeptov sa síce našlo, tým najvážnejším bol celkom nečakane Šipo s 10 cm vodným stĺpcom na botách a prakom proti ľadovým medveďom, ale všetci svoju účasť včas odvolali. Pri nakladaní batožiny do auta sa ukázalo, že 3 osoby sú maximum. Neberúc do úvahy moje návrhy obmedzení koľko a čoho smie každý účastník doniesť, zišli sme sa ráno pred autom (opäť Renault Megane) a bezradne pozerali najprv na haldu batožín a potom na miesto pre ne určené. Postupne však pocit beznádeje vyprchal a prišlo na využitie inžinierskej mysle, čiže optimalizáciu rozloženia a nachádzania skrytých rezerv. To všetko spolu s hrubou silou zabralo a o 9:00 sme sa z cca na 50% zakrytým spätným zrkadlom vydali do Tesca nakúpiť poslednú várku zásob. 

     Aby sa dovolenka nezmenila v nepríjemný zážitok hneď prvý deň, museli sme v aute na parkovisku nechať spolu s nie najlacnejšou výbavou aj Lebeho. O pol hodinku sa stalo z 50%-ného zrkadla len 20%-né, ale veci ako kartón Staropramenu a pod. nesmeli chýbať. Na tom sme sa jednohlasne zhodli. Je 10:00 a my opúšťame Bratislavu - konečne.

     cesta do Nórska >